Założeniem Projektu pn. „Czar drewna i obiektywu” było utrwalenie piękna przyrody Doliny Narwi, kultywowanie tradycyjnej rzeźby ludowej na ziemi zabłudowskiej, poznanie „czaru drewna” w rozmaitych odsłonach, a także odkrywanie lokalnych zasobów kulturowych i przyrodniczych.
 
Projekt edukacji kulturowej miał wymiar międzypokoleniowy, cechujący się współpracą dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów.
 
Realizacja odbyła się poprzez organizację warsztatów rzeźbiarskich pod kierunkiem Włodzimierza Naumiuka oraz warsztatów fotograficznych pod okiem Anny Worowskiej w malowniczej wsi Kaniuki. Zaplanowano również wyjazd do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie, gdzie każdy odkrywał wspomniany "czar drewna".
 
Projekt przyczynił się do integracji społecznej, wzrostu tożsamości lokalnej, podniesienia samooceny oraz poczucia sprawczości.

 

Koordynator Projektu: Marcin Ciuchniecki (animator kultury)

Partner Projektu: Joanna Omelianowicz (nauczyciel)

 

 

 

2017.07.15
15 lipca 2017 roku zainaugurowano cykl działań w ramach projektu pn. „Czar drewna i obiektywu” realizowanego w ramach II edycji konkursu "Zapraszamy do Gry - Lokalne projekty Edukacji Kulturowej" organizowanego przez WOAK Białystok w ramach projektu Podlaski Pomost Kultury, dofinansowanego ze środków finansowych Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura.
 
W sobotnie przedpołudnie w malowniczej wsi Kaniuki u artysty rzeźbiarza, pana Włodzimierza Naumiuka spotkały się dwie 10-osobowe grupy warsztatowe: rzeźbiarska i fotograficzna. Po krótkim wstępie i omówieniu założeń projektu uczestnicy spotkali się ze swoimi prowadzącymi. Amatorzy fotografowania trafili „pod oko” Anny Worowskiej, a grupa przyszłych rzeźbiarzy - Włodzimierza Naumiuka.
 
Pan Włodzimierz Naumiuk po krótkim wstępie oraz omówieniu zasad bezpieczeństwa pracy z narzędziami zaprosił grupę do swojej pracowni. W ramach warsztatów rzeźbiarskich pierwszym zadaniem uczestników było wykonanie małej formy w postaci ryby na uprzednio przygotowanym drewienku. W otoczeniu prac mistrza uczestnicy uczyli się podstawowych ruchów i technik posługiwania się narzędziami. Poziom został dostosowany do indywidualnych umiejętności każdego uczestnika. Okazało się, iż rzeźbienie, to ciężka, ale i satysfakcjonująca praca. Najmłodsi momentami opadali z sił. Nie obyło się też bez drobnych skaleczeń. Jednak osiągnięte efekty wynagrodziły wszelkie niedogodności. W ramach relaksu adepci rzeźbiarstwa spacerując po ogrodzie mistrza pełnym Jego dzieł, szukali inspiracji na kolejne zajęcia.
 
Anna Worowska w grupie fotograficznej omówiła pokrótce zagadnienia dotyczące m.in. światła, kadrowania, przysłony... Uczestnicy otrzymali od prowadzącej materiały pomocnicze. Każdy miał okazję indywidualnie omówić swój aparat oraz jego najważniejsze ustawienia. Następnie uczestnicy warsztatów przystąpili do fotografowania. Ich pierwszym zadaniem było znalezienie i uwiecznienie wyjątkowego kadru oraz uchwycenie wybranego obiektu w centrum. Uczestnicy skupili się przede wszystkim na otaczającej przyrodzie, elementach architektury oraz rzeźbach w ogrodzie pana Włodzimierza. Otrzymali również zadanie domowe: na kolejne spotkanie każdy ma wybrać 10 najlepszych fotografii własnego autorstwa.

2017.07.22
Za nami kolejny dzień warsztatów fotograficznych i rzeźbiarskich w ramach projektu „Czar drewna i obiektywu”.

 
22 lipca 2017 r. uczestnicy ponownie spotkali się we wsi Kaniuki. Początkujący rzeźbiarze kontynuowali prace twórcze w pracowni Włodzimierza Naumiuka. Podobnie jak tydzień temu doskonalili swój warsztat w rzeźbieniu małych form. Tym razem przeważały drewniane serca.

 
Grupa fotograficzna rozpoczęła zajęcia od krótkiego omówienia zdjęć wykonanych podczas poprzedniego spotkania. Każdy uczestnik zaprezentował 10 – jego zdaniem – najlepszych fotografii własnego autorstwa. Jak się okazało, już w czasie pierwszego dnia warsztatów pojawiły się „perełki”. Zostaną one wykorzystane na jesiennej wystawie.

 
Anna Worowska zwróciła uwagę na najczęściej popełniane błędy, które u osób rozpoczynających przygodę z fotografią są nieuniknione. Prowadząca warsztat rozwinęła również szerzej temat kadrowania. Wspomniała również o tym, że - mimo wszystko - warto zachować także te mniej udane zdjęcia.
Następnie grupa wybrała się na spacer po Kaniukach. Przemierzając drogę grupa co chwilę zatrzymywała się skupiając uwagę na otaczającym kolorycie wsi. Uczestnicy fotografowali w szczególności architekturę, elementy drewniane, niezwykłe znajdujące się we wsi detale wykonane dłutem Włodzimierza Naumiuka. Fotografowano także malownicze krajobrazy, roślinność czy ptactwo. Wszak znaleźliśmy się w miejscu gdzie przebiega Podlaski Szlak Bociani.

 
Istotnym punktem fotograficznym okazał się rodzinny dom pana Włodzimierza Naumiuka umiejscowiony w centrum wsi – niebieskie okna, pobielone ściany... Już jego zewnętrzny wygląd reprezentował doskonale zawarty w tytule projektu „czar drewna”. Wewnątrz czuło się klimat prawdziwego dawnego wiejskiego życia. Uczestnicy odkrywali tam stare narzędzia i przybory gospodarcze, pamiątki rodzinne, tradycyjne hafty, elementy kuchni oraz miejsce wypoczynkowe tzw. zapiecek, zakurzone stare kufry, plecionki, sierpy. Nawet niektórzy pozazdrościli panu Włodzimierzowi klasycznej starej szafy. Wędrówkę zakończyliśmy w rzece Narwi. Brodząc w wodzie po kolana, z uśmiechami na ustach i w sercach, tworząc niezapomniane kadry malowniczej przyrody.

2017.08.12
Dzień zaczęliśmy od krótkiej wizyty w Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaniukach za którą odpowiada obecnie pan Włodzimierz Naumiuk. Zależało mu by odwiedzić i udokumentować miejsce, które jest jednocześnie „kawałkiem” historii wsi. Po krótkim obejrzeniu ekspozycji strażackiej rzeźbiarze wrócili do pracowni, a fotografowie udali się na obrzeża Kaniuk.

 
Rzeźbiarze pracowali nad małymi formami poruszając temat okolicznej rzeki i lasu. Ryby oraz grzyby to motywy przewodnie wykonywanych prac. Z kolei fotografowie skupili się na otaczającej przyrodzie i krajobrazach. Był to czas poszukiwań magicznego kadru z dala od architektury wsi.

 
Na koniec wyjazdowego dnia obie grupy spotkały się nad pobliską rzeką usytuowaną w Dolinie Narwi. Jedni pracowali nadal nad uchwyceniem tego wyjątkowego momentu zanurzając się po kolana w rzece. Inni zaś bawili się w najlepsze pływając i „dając nura”. Wszyscy z zadowoleniem wracali do domu.

2017.08.26
Grupa fotograficzna tego dnia miała nie lada wyzwanie. Pani Anna Worowska postawiła przed uczestnikami zadanie - sfotografowanie eksponatu. Każdy miał znaleźć na podwórku oraz w pracowni Włodzimierza Naumiuka wyjątkową rzeźbę a następnie sfotografować ją uwzględniając miejsce, tło i światło. Zadanie wymagało skupienia i pomysłowości.

 
Pozostały czas uczestnicy warsztatów poświęcili fotografowaniu miejsc, które już wcześniej odwiedzali. Skupili się na próbie uchwycenia tego, czego nie dostrzegli poprzednio.

 
Wracając autokarem zatrzymaliśmy się na chwilę we wsi Ciełuszki by podejrzeć tamtejsze życie mieszkańców, architekturę oraz pejzaże. Mogliśmy porównać i dostrzec to jak bardzo różni się i jak bardzo jest wyjątkowa każda okoliczna wieś.

 
Rzeźbiarze tworzyli w najlepsze. Duże kwiaty tzw. rozety wychodziły im coraz sprawniej. Każdy mógł nauczyć się dokładności a przy tym pracy z nieco większym elementem drewnianym. Ci bardziej doświadczeni często pomagali młodszym kolegom.

2017.09.02
Grupa fotograficzna spotkała się w klubie „Pod Burmistrzem”. Uczestnicy pod okiem Anny Worowskiej rozpoczęli etap wyboru fotografii do wystawy papierowej, prezentacji oraz kolażu.

 
Wstępnie każdy z uczestników wybrał po 7 (jego zdaniem najlepszych) zdjęć. Po uwagach i podpowiedziach prowadzącej kolejnym zadaniem była edycja zdjęć, tak, aby przystosować je do wydruku na wystawę. Poprawa kadrowania, kolorów oraz zastosowanie innych technik edycji fotografii to tylko część wyzwań jakie miała przed sobą grupa. Był też czas na eksperymenty graficzne np. kolorowanie głównego punktu na czarno białej fotografii. W rezultacie wszyscy byliśmy zaskoczeni zgromadzonym materiałem i powstałym efektem.

 
Grupa rzeźbiarzy kolejne sobotnie popołudnie spędziła na zajęciach praktycznych w pracowni Włodzimierza Naumiuka. Uczestnicy nadal pracowali nad czasochłonnymi kwiatami i rozetami. Doskonalili swoje umiejętności w pracy z detalami.

2017.09.23
Na kolejnym spotkaniu w klubie „Pod Burmistrzem” w oczekiwaniu na wydruk zdjęć uczestnicy warsztatów fotograficznych zajęli się prezentacją multimedialną. Z dostępnych zdjęć dokumentacyjnych koordynatora, prowadzącej oraz zdjęć wykonanych na warsztatach sporządzono podsumowanie projektu w wersji elektronicznej. W prezentacji uchwycono pracę rzeźbiarzy i pracę fotografów. Zaprezentowano efekty obu grup, a na dokładkę dołączono migawki ze szczyptą humoru.

 
Tym razem uczestnicy warsztatów rzeźbiarskich tworzyli kwiaty o drobnych listkach z cienkich drobnych listewek. Powstał z tego bukiet kwiatów osadzony na gałązkach.

2017.09.30
Na ostatnim spotkaniu warsztatowym fotografowie przystąpili do przygotowania autorskiej wystawy. Każdy z uczestników rozmieścił wydrukowane zdjęcia na przygotowanej przez siebie planszy. Były dyskusje na temat rozmieszczania zdjęć, eksponowania tych najlepszych. Po przygotowaniu wersji papierowej na deser został przygotowany kolaż z podsumowania działań do lokalnej gazety.

 
Na ostatnim warsztatowym spotkaniu z rzeźby uczestnicy mieli okazję zaproponować własny temat. W wykonanych pracach znalazły się m.in. sowy, łódeczki, postacie ludowe. W ramach odpoczynku zarządzonego przez pana Włodzimierza Naumiuka udało się najmłodszym uczestnikom zajęć złowić rybę w pobliskim stawie. Uczestnicy tradycyjnie na zakończenie warsztatów posprzątali miejsce pracy i podziękowali panu Włodzimierzowi Naumiukowi za wspólnie spędzony czas.

2017.09.09
Sobotnie południe spędziliśmy w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie. Odkrywaliśmy „czar drewna” przemierzając dostępne tam ekspozycje. W muzeum mieliśmy okazję zobaczyć jak wyglądała podlaska wieś w połowie XIX wieku, jak mieszkali i żyli nasi przodkowie. Podziwialiśmy stare chałupy i stodoły, wiatraki, dwory, spichlerze, ule oraz krzyże przydrożne i kapliczki. Zaglądaliśmy do wnętrz starych chałup, gdzie zaprezentowano różnorodne ekspozycje. Znajdujący się w Muzeum mini plac zabaw z drewnianymi zabawkami, charakterystycznymi dla okresu XIX-wiecznej wsi był największą atrakcją dla najmłodszych uczestników wycieczki. Duże zainteresowanie starszych wzbudziła ekspozycja poświęcona bimbrownictwu leśnemu. Obejrzeliśmy również dwie wystawy czasowe mieszczące się w chałupach, Marka Szyszko „Pracownia zabawek ludowych” oraz Edyty Wiśniewskiej „Krajka Re-Konstrukcja”. Na końcu odwiedziliśmy „Sokolarnie”, mogliśmy tam zobaczyć z bliska piękne ptaki drapieżne.

2017.10.04
Wystawa w Szkole Podstawowej w Dobrzyniówce trwała od 04.10.2017 do 17.10.2017. Przez ten czas wystawę obejrzeli uczniowie tamtejszej szkoły, kadra nauczycielska oraz okoliczni mieszkańcy. Otwarcie wystawy odbyło się w okrojonym składzie ze względu na porę dnia i prywatne zajęcia uczestników. Podczas otwarcia przybyli uczestnicy projektu podzielili się wrażeniami z jego realizacji oraz opowiedzieli o swoich osiągnięciach. Odpowiadali też na pytania najmłodszych odbiorców sztuki, czyli uczniów.

2017.10.18
Wszyscy uczestnicy projektu jeszcze raz spotkali się w Miejskim Ośrodku Animacji Kultury w Zabłudowie wraz z zaproszonymi przez siebie gośćmi, rodziną, znajomymi. Przyszedł czas na podsumowanie. Koordynator Marcin Ciuchniecki oraz nauczyciel Joanna Omelianowicz przywitali zgromadzonych gości a następnie przedstawili bohaterów projektu. Zgromadzonym gościom przedstawione zostały założenia projektu, proces realizacji oraz osiągnięte efekty. Anna Worowska podzieliła się wiedzą fotograficzną nawiązując do prac uczestników oraz zaprezentowała wybrane sentencje dotyczące drewna. Niestety pan Włodzimierz Naumiuk ze względów zdrowotnych nie mógł uczestniczyć tego wieczoru w wydarzeniu. Po podziękowaniach obejrzeliśmy prezentację przygotowaną przez uczestników, która wzbudzała zachwyt oraz radość publiczności.

 
Na zakończenie spotkania każdy z uczestników otrzymał pamiątkową fotografię od pani Ani Worowskiej. Pani Ania złożyła też deklarację, że w przyszłości chętnie wesprze swoją wiedzą powstałe koło fotograficzne.

  

2017.11.08

Projekt "Czar drewna i obiektywu" został zaprezentowany w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku podczas Giełdy Projektów. Animatorzy z województwa podlaskiego wymieniali się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami i pomysłami prezentując własne zrealizowane projekty.
 

 

 

Copyright © Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Zabłudowie