Wojewódzkie Święto Ludowe - Moja Ludowa Wieś (Festyn w Zwierkach)

 

data: 15.06.2011 r.

miejsce: Zwierki

organizatorzy: Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Zabłudowie, Polskie Stronnictwo Ludowe

 

Tegoroczny festyn w Zwierkach miał niecodzienny charakter. Połączony był z Wojewódzkim Świętem Ludowym, w którym uczestniczył Marek Sawicki - Minister Rolnictwa.

 
Wszystko rozpoczęło się nabożeństwem i Mszą Św. w zabłudowskich świątyniach obu wyznań. Po czym w otoczeniu wielu sztandarów i licznie przybyłych gości złożono kwiaty i wiązanki przy obelisku tym, co „żywią i bronią”. Następnie uczestnicy święta ludowego przenieśli się na boisko do Zwierek, gdzie m.in. zabrał głos Marek Sawicki, minister rolnictwa. Wspomniał on o aferze bakteryjnej w Niemczech, która odbija się również w Polsce. - Rosjanie wprowadzili zakaz sprowadzania polskich owoców i warzyw na swój rynek. Nasi producenci ponoszą przez to duże straty finansowe – mówił Marek Sawicki.

 
Minister Rolnictwa znalazł również czas na wręczenie odznaczeń i medali wyróżniającym się rolnikom z województwa podlaskiego.

 
W części artystycznej wystąpiły znane i cenione zespoły: Prymaki, Kalina, Mikado, Barwianka, Reczańka, Duo Boys, kabaret Kaktus, zespół cygański i Wizza, Łuna i orkiestra dęta.

 
Wieczorem odbyła się dyskoteka. Wojewódzkie Święto Ludowe organizowane przez PSL odbywa się zawsze przed Zielonymi Świątkami. Ludowcy ukazują w nim jak ważne są dla nich wiara, Kościół i tradycja. W tegorocznych obchodach oprócz członków PSL uczestniczyli strażacy ochotnicy, sportowcy z LZS-ów oraz licznie zebrani mieszkańcy gminy i okolic.

 

Piotr Woroniecki

   

       

 

       

 

       

 

       

 

       

 

 

fot. MOAK w Zabłudowie 

  

 

Copyright © Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Zabłudowie