Działalność artystyczna: od 2008 roku
Gatunek: folk, śpiew i muzyka ludowa
​​​​​​​"Barwianka" - zespół złożony głównie z Pań malować zaczął śpiewem w 2008 roku. Grupa powołana z inicjatywy pani Danuty Bagińskiej - prezes Stowarzyszenia Bardzo Aktywna Wieś "BArWa" w swym repertuarze posiada głównie piosenki ludowe, do których słowa pisze lokalna poetka ludowa Ewa Barbara Sacharewicz. Panie swoją działalność zaczęły barwnie, bo od występu na Litwie w Jaszunach.
26 lutego 2011 roku zespół otrzymał nową nazwę. Uroczystego aktu nadania imienia "Barwianka" dokonał Jacek W. Lulewicz - Burmistrz Zabłudowa wraz z Cecylią Halicką - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Animacji Kultury w Zabłudowie. Potrzeba zmiany nazwy dotyczyła faktu, iż do zespołu dołączyli Panowie.
Zespół uczestniczył m.in. w przeglądzie Pieśni Maryjnych w województwie świętokrzyskim w Nowinach, gdzie zajął II miejsce.  Podczas wyjazdów zespół prezentował również potrawy regionalne z naszego województwa. Uczestniczył we wspólnym kolędowaniu w Zabłudowie i w przeglądzie kolęd w Czarnej Białostockiej. Ponadto zespół wyjeżdżał na szereg rozmaitych festynów i imprez lokalnych: Białystok, Krypno, Juchnowiec Kościelny, Zabłudów, Zwierki, Rafałówka, Krynickie, Halickie, Czarna Wieś Kościelna, Strękowa Góra. Zespół wystąpił także dwukrotnie na podsumowaniu konkursu organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Białymstoku. Od kilku lat zespół organizuje wyjazdy integracyjne na Litwę do rejonu Solecznickiego, gdzie spotyka się z innymi zespołami folklorystycznymi np. „Z nad mereczanki” „Solczane” i zespołami dziecięcymi.
Próby zespołu "Barwianka" odbywają się regularnie w Dobrzyniówce.
Back to Top