Osobiste wspomnienia kolekcjonera – spotkanie z Klemensem Wiktorem Jagałłą

W sobotni wieczór, 6 maja 2023 roku gościliśmy w Miejskim Ośrodku Animacji Kultury w Zabłudowie Klemensa Wiktora Jagałłę – kolekcjonera, człowieka wielu pasji z bogatą wiedzą historyczną.

Za sprawą niezwykłej kolekcji numizmatów przeszliśmy przez wszystkie dekady niepodległości począwszy od Odzyskania Niepodległości, aż do wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. A wszystko to otulone osobistymi wspomnieniami naszego gościa. Z dreszczem na plecach i wzruszeniem wysłuchaliśmy opowieści o młodzieńczym życiu naszego gościa, o trudach czasów wojennych, o pobycie w wojsku, o przełomowych wydarzeniach w Polsce i późniejszej pasji do znaczków pocztowych, numizmatów, zegarków i książek. Byliśmy myślami w północno-zachodniej części Polski m.in. w Bydgoszczy, Gdyni przeżywając wspólnie z p. Klemensem jego bliskie opowieści. Ale to nie wszystko, gdyż z pomocą kolekcji numizmatów wróciliśmy także do symboli narodowych, przypomnieliśmy sylwetki ojców narodu, poznaliśmy abecadło polskości. Całość zakończyliśmy niezwykłym dekalogiem patrioty stanowiącym najważniejsze sentencje jak postępować by być dobrym człowiekiem, Polakiem.

Był to wieczór pełen pozytywnych emocji, ale także refleksji nad tym komu w przyszłości przekazać własne zbiory, by dalej stanowiły wartość oraz pobudzały chęć do bycia pasjonatem.