Barwianka

Działalność artystyczna od 2008 roku

Gatunek: folk, śpiew i muzyka ludowa

fotografia przedstawia zespół Barwianka

„Barwianka” – zespół złożony głównie z Pań malować zaczął śpiewem w 2008 roku. Grupa powołana z inicjatywy pani Danuty Bagińskiej – prezes Stowarzyszenia Bardzo Aktywna Wieś „BArWa” w swym repertuarze posiada głównie piosenki ludowe, do których słowa pisze lokalna poetka ludowa Ewa Barbara Sacharewicz. Panie swoją działalność zaczęły barwnie, bo od występu na Litwie w Jaszunach.

26 lutego 2011 roku zespół otrzymał nową nazwę. Uroczystego aktu nadania imienia „Barwianka” dokonał Jacek W. Lulewicz – Burmistrz Zabłudowa wraz z Cecylią Halicką – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Animacji Kultury w Zabłudowie. Potrzeba zmiany nazwy dotyczyła faktu, iż do zespołu dołączyli Panowie.

Zespół uczestniczył m.in. w przeglądzie Pieśni Maryjnych w województwie świętokrzyskim w Nowinach, gdzie zajął II miejsce.

Podczas wyjazdów zespół prezentował również potrawy regionalne z naszego województwa. Uczestniczył we wspólnym kolędowaniu w Zabłudowie i w przeglądzie kolęd w Czarnej Białostockiej. Ponadto zespół wyjeżdżał na szereg rozmaitych festynów i imprez lokalnych: Białystok, Krypno, Juchnowiec Kościelny, Zabłudów, Zwierki, Rafałówka, Krynickie, Halickie, Czarna Wieś Kościelna, Strękowa Góra. Zespół wystąpił także dwukrotnie na podsumowaniu konkursu organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Białymstoku. Od kilku lat zespół organizuje wyjazdy integracyjne na Litwę do rejonu Solecznickiego, gdzie spotyka się z innymi zespołami folklorystycznymi np. „Z nad mereczanki” „Solczane” i zespołami dziecięcymi.

Próby zespołu „Barwianka” odbywają się regularnie w Dobrzyniówce.